Ramazan 2024

Ramazan başlangıcı ne zaman? 2023 Ramazan Bayramı tatili kaç gün? 2023 yılının dini günleri belli oldu. 2023’de Ramazan 23 Mart’ta başlıyor

Ramazan Kılavuzu 2024

ramadan 2024 , Perşembe 23/3/2023'ı başlatacak. 2024 yılı için, Doubt Night Çarşamba 22/3 tarihinde gerçekleşecek.

Ayın sonunda oruç ayının sonunu belirleyen bir "şüphe gecesi" daha görülür. Son yıllarda astrolojik hesaplama yavaş yavaş hilal şeklindeki ay görüntüsünün yerini almış olsa da.

İslami takvim ay döngülerine dayandığından Ramazan her yıl aynı zaman dilimine düşmez, çünkü her ay için gün sayısını belirleyen Gregoryen takvimi (Batı'da yürürlüktedir). Bu nedenle Ramazan başlangıcı her yıl 10-11 gün geriye gitmekte ve Ramazan mevsimler arasında hareket etmektedir.

Ramazan tarihleri ​​2023 ve 2024Sonraki Ramazanların tarihlerini aradığınızda, bunlar:

23 Mart Perşembe'den 20 Nisan 2023 Perşembe'ye kadar (2023 Ramazan sonu)

11 Mart Pazartesi'den 8 Nisan 2024 Pazartesi'ye kadar

1 Mart Cumartesi ile 30 Nisan 2025 Cumartesi arası

Yani ay takvimine ve astronomik hesaplamalara göre bir sonraki Ramazan 23 Mart 2023 Perşembe günü başlayıp 21 Nisan 2023 Perşembe günü sona ermelidir. Bulunduğunuz şehrin namaz vakitleri (Ramazan vakitleri için) Times sayfamızdaki dualarda mevcuttur. . Bu tarihler astronomik tarihlerdir. Kesin tarihler, Ramazan ayının hilalinin gözlemlenmesine dayanmaktadır. Sizin de fark ettiğiniz gibi, her yıl Ramazan'ın başlangıcı, her yıl değişen bir tarih olan 11 gün ilerler. Bunun nedeni ay ve yörüngesidir (burada daha fazla bilgi vardır), bu nedenle ayların uzunluğu 29 ila 30 gün arasında değişir.

Ramazan nedir?

Ramazan ayının orucu 2024 (Hicir takviminde dokuzuncu ay) Müslüman dininin beş ayağından biridir, en kutsal aydır İslami yılın ayı. Müslümanlar Hicr'in ikinci yılından itibaren oruç tutmaya başladılar. Ramazan, Müslümanların şafaktan (Chourouk) gün batımına (Mağrip) kadar yiyecek, içecek ve seksten vazgeçtikleri oruç ayıdır.

Ramazan ayında, Kuran Hz.Muhammed'e vahyedildi (barış onun üzerine olsun). Müslümanlar yemeklerini arkadaşları, aileleri ve komşuları ile paylaşmaya ve deneyimlerini paylaşmak için yalnız oruç tutanlara yönelmeye teşvik edilir.

Eşi benzeri olmayan bir sütun

Ebu Huraira, Peygamber'in (Sala Lahou Alyhi Wa Salem) "Her Şeye Gücü Yeten Tanrı bildiriyor" Benim ve benim için olan oruç dışında tüm eylemler kendi şahsına yapılır. Ben ödülüm. "İmam El Boukhari'ye rapor verin.

Neden hızlı?

Oruç, başlıca dünya dinlerinin çoğunda önemli bir rol oynar ve tüm Semavi dinlerde bir figürdür: Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam. İslam'da oruç tutabilen Müslümanların Ramazan ayında oruç tutmaları gerekir ve yılın diğer zamanlarında da oruç tutmaları tavsiye edilir.

Oruç, İslam'ın beş şartından biridir. Önemli bir hedef, takva'yı (Allah'a yakınlığı) hızlı bir şekilde artırmak ve tüm Müslümanların yıl boyunca devam etmesi gereken bireysel ve topluluk düzeyinde bir minnet duygusu, öz disiplin ve kendini geliştirme duygusu yaratmaktır.

Bireysel düzeyde, oruç tutmak bizi dünyadaki fakirlerle yakınlık hissetmemizi teşvik ederken, kendi vücudumuzla ilgili bilimsel araştırmalar, oruç tutmanın çeşitli sağlık yararları (hücre yenilenmesi, artan bağışıklık, vb.) ve aralıklı oruç çeşitli diyetlere dahil edilmiştir

Topluluk düzeyinde, akşamları orucu ( iftar ) bozmak aileleri ve toplulukları yemeklerini paylaşmaya teşvik ederken, kar amacı gütmeyen kuruluşlar Ramazan ayında kilo alma eğilimindedir.

Sahl ibn Sa'd'a göre (Allah ondan memnun olabilir), Peygamber (Allah onu kutsasın ve barış onun üzerine olsun) dedi: Cennette "Ar-Rayyan" adında bir kapı vardır. Oruçların gerçekleşeceği. Diriliş günü ve onlardan başka kimse girmeyecek. "Oruç tutanlar nerede?" Diyeceğiz. Ve bunlar meydana gelir. Sonuncusu bittiğinde, o kapı kapanacak ve kimse girmeyecek.

Imsak ve Iftar'dan En İyi Uygulamalar

İmsak , bir Müslümanın artık yemek yiyemeyeceği zamandır. Şafakta başlar. Peygamber, “Yemeği şafaktan önce yiyin çünkü nimetler içerir. Sadece bir bardak su içseniz bile. İspanya'da ve nereden geldiğine bağlı olarak, Sehour normal bir sütlü kahveden gerçek bir yemeğe geçebilir. Dünkü akşam yemeğinden kalan artıklar genellikle kefal için geri dönüştürülür.

Çayır için (orucu bozmak) Mağrip ezanından kısa bir süre sonra yemek tercih edilir. Peygamber, “İnsanlar oruçlarını bozmak için acele ettikleri müddetçe erdemli olmayı bırakmayacaklar. ".

Herkesin oğlanları kırmak gibi bir alışkanlığı vardır: bir bardak süt, hurma, bir hrira veya bir korba. Başlangıç ​​genellikle bir çorbadır ve ardından genellikle çok tatlı bir tatlıyla biten doyurucu bir tabaktır.

Kim gençlikten muaftır?

Küçük çocuklar, yaşlılar, hastalar, yolcular ve emziren veya adet gören kadınlar oruçtan muaf tutulan kişilere örnektir. Kurtuluş geçtiğinde hareket halindeyken (hamile kadın, geçici hastalık), musuman Ramdan'ın bitiminden sonra hızlı olmayan günleri telafi etmelidir.

İmkânsızlık devam ederse Müslüman tatil dışındaki her gün için para (zekat) vermeli veya uyulmayan her gün için fakiri beslemelidir.

hızlı çocuk mu?

Çok küçük çocuklar, Ramazan'da oruç tutmak istiyor. Bu uygulamada, genellikle 10 yaşından itibaren, çocuklara ebeveynleri eşlik etmelidir. Çocuğunuz için oruç tutma olanakları ve sağlığı için riskler konusunda doktorunuzdan tavsiye almanız önerilir.

Bir çocuk için en büyük risk hipoglisemidir (düşük kan şekeri) çünkü çocuğun karaciğeri henüz olgunlaşmamıştır ve yağ rezervleri 16 saat veya daha fazla oruç tutmak için yetersizdir.

Çocuğunuzda aniden sinirlilik, titreme, istek veya diğer semptomların eşlik ettiği düşük enerji seviyeleri varsa; Hemen orucunuzu bozmanız ve acilen şeker vermeniz gerekiyor.

Oruç tutmanın ergenlik çağından itibaren zorunlu olduğunu, yani erkekler için 13 (ilk sakalın veya kasık kıllarının başlangıcı) ve kızlar için 11 yıl olduğunu unutmayın. (Adetin başladığı yıl).

Teravih Öğleden Sonra

Gündüz ve gecenin gençleri Teravih denilen namazı takip ettiler. Ülkenin yetki alanına bağlı olarak 11 veya 21 rakaattan oluşur.

Zekat El Fitre son oruç eylemi

Ramazan'ın sonu Zekat Al Fitr tarafından onaylandı. En fakirlerin Aid Al Fitre festivalini daha iyi kutlamalarına yardım edin.

Dünya çapında ramazan

Copyright Namaz Vakti